Staff by Curriculum Area

A breakdown by Curriculum Area of all staff working at Chelsea Academy

Teaching Staff

Core Leadership Team
Mrs M Ardron, Principal
Mrs B Whittle, Senior Vice Principal – Inclusion and Child Protection Lead
Ms N McGuinness, Vice Principal – Quality of Education
Mr D Whitley,  Assistant Principal – Inclusion
Mrs S Hopkins , Director of Finance and Operations
Ms J Holgate, Assistant Principal – KS5
Ms E Rickford, Assistant Principal – Teaching and Learning
Dr D Greene, Assistant Principal – KS4 and Data
Miss J Edge Associate Assistant Principal – KS3 and Science Curriculum Leader

Extended Leadership Team
Ms J Koerner, Director of Music and Vocational Studies
Mr R Daverat, Senior Pastoral Leader for Year 11
Mr J Flitcroft, Director of Careers and Deputy Head of Years 12 and 13
Ms S Dhawan, Director of Attendance and Associate Lead for Exams and Data

Art
Mr C Doubble, Curriculum Leader: Art
Mr A Watson, Teacher of Art

Business
Miss G Samia, Curriculum Leader: Economics and Business Studies
Mr W Hughes, Teacher of Business and Economics

Computing
TBC, Curriculum Leader: Computing
TBC, Teacher i /c  KS3 Computing

Drama
Mrs E Tomlinson, Drama Curriculum Leader / Curie House Leader
Miss G Spearpoint, Teacher of Drama / Head of Year 8
Mr M Bennison, Teacher of Drama

English, Media and EAL
Ms K McLoughlin, Curriculum Leader: English
Ms H Daher, Second i/c English & Teacher i/c of Media Studies
Ms A Heath, Teacher i/c of KS5 English (Maternity Leave)
Ms H Dinkha, Teacher of English
Mrs M Skrobanska, Teacher of English, Deputy Head of Year 9 and Einstein House Leader
Ms H Ferris, Teacher of English
Miss S Haynes, Teacher of English & Literacy & Oracy Co-Ordinator
Mr T Falvey, Teacher of English
Ms S Ginesi, Teacher of English (Part Time)
Mr S Morgan, Teacher of English
Mr H Breen, Teacher of English
Mrs V Alvino, EAL Coordinator / Newton House Leader

Geography and Sociology
Miss L Dack, Curriculum Leader: Sociology and Initial Teacher Training Lead
Ms S Thompson, Curriculum Leader: Geography 
TBC, Teacher of Geography
Ms A Lindsay, Teacher of Geography

History
Mr T Browning, Curriculum Leader: History and Government and Politics (Part Time)
Mrs J Hogg, Teacher of History and Head of Year 12
Mr J Fisher, Teacher of History and Head of Year 9
Mr S Miller, Second i/c of History / Duke of Edinburgh Coordinator / Lister House Leader
Miss E Comerford, Teacher of History

Mathematics
Mr S Jefferson, Acting Curriculum Leader: Mathematics
Ms N Omerbasic, Acting Second i/c Mathematics
Ms A Batruch, Teacher of Mathematics
Mr A Dawlatly, Teacher of Mathematics
Mr T Ul-Haq, Teacher of Mathematics and Acting Key Stage 3 Mathematics
Mr N Ul-Haq, Teacher of Mathematics
Miss S Nugent, Teacher of Mathematics
Mr C Von Pfefer, Teacher of Mathematics & Computing
Ms O Williamson, Teacher of Mathematics & Maths Enrichment Coordinator
Miss V Scott, Teacher of Mathematics (Part Time)

Modern Foreign Languages
Ms V Maiquez, Curriculum Leader: Modern Foreign Languages & Heritage Languages Coordinator
Ms L Rios, Second i/c Modern Foreign Languages
Mr W Findlay, Teacher of French
Miss M Hersart, Teacher of Modern Foreign Languages

Music
Ms J Koerner, Director of Music and Vocational Studies
Miss C Hetherington, Teacher of Music and Head of Year 7

Personal Development and Government and Politics
Mr C Borresen, Teacher of Citizenship & Politics
Mr T Browning, Curriculum Leader: Government and Politics and History
Mr J Hall, Acting Citizenship and Personal Development Curriculum Lead

PE
Mr L Pritchard, Curriculum Leader: PE & Aspiring Lead Practitioner
Mr L Norman, Teacher of PE
Miss J Gill, Second in Charge of PE & Head of Girls’ PE
Miss H Winterton, Teacher of Girls’ PE
Mr A Rowe, Teacher of PE / Strategic Lead for IT & ECT Coordinator

RE
Miss H Taylor, Curriculum Leader: RE
Ms J Turley, Teacher of RE
Mrs B Whittle, Teacher of RE and Senior Vice Principal – Inclusion
Mr D Whitley,  Teacher of RE and Assistant Principal – Inclusion
Ms N McGuinness, Teacher of RE and Vice Principal – Quality of Education
Mr I Sheikhnur, Teacher of RE
Miss C Carvalho, Teacher of RE

Science
Miss J Edge, Science Curriculum Leader & Associate Assistant Principal
Miss S Gill, Teacher i/c of KS3 Science
Ms I Kriuar, Teacher i /c Biology
Ms Y Elfersy, Teacher of Psychology / Galileo House Leader
Miss M Milligan, Teacher i/c Psychology (Part time)
Miss T Lewis,  Teacher of Psychology
Miss Y Shi, Teacher of Physics
Mr T Gilchrist, Teacher of Physics and Key Stage 5 Pedagogy Lead
Mr J Gaddes, Teacher of Physics
Miss A Lowe, Teacher of Science
Miss M Beadles, Second i/c Science
Ms J Hinds, Teacher of Science
Mrs D Ogello, Teacher of Chemistry

Technology
Ms M Warr, Acting Technology Curriculum Leader
Miss L Fullen, Teacher of Food & Nutrition (ECT)
Mr E Garces, Design & Technology / Food & Art Technician

Heads of Year

Miss C Hetherington, Head of Year 7
Miss G Spearpoint, Head of  Year 8
Mr J Fisher, Head of  Year 9
Miss H Fox-Clark, Head of Year 10
Mr R Daverat, Head of Year 11
Mrs J Hogg, Head of  Year 12
Mr J Hall, Head of Year 13

Deputy Heads of Year

Ms V Alvino  Deputy Head of Year 7
Mr S Miller, Deputy Head of Year 8
Mrs M Skrobanska, Deputy Head of Year 9
Mr J Silverman, Deputy Head of Year 10
Mr J Flitcroft, Deputy Head of Years 12 and 13

Associate Staff

Individual Needs
Miss A Lowe, SENDCO
Ms S Orchard, Student Wellbeing Lead

Teaching Assistants
Mrs C Marino, Access Arrangements Coordinator
Mr F Earle, SEND Teaching Assistant
Miss S Hamdi Asl, SEND Teaching Assistant
Miss A Walker, SEND Teaching Assistant
Miss S Boucher, SEND Teaching Assistant
Miss V Attanasio, SEND Teaching Assistant

Inclusion Support Centre
Ms S Orchard, Student Wellbeing Lead
Ms H Durand, Higher Level Teaching Assistant
Mr N Scott, HLTA Autism Spectrum Disorder

IER
Mr H Chirwa, IER Manager

Chaplain
Rev’d D Van Kan, Chaplain

Academy Nurse
Mrs C Bowerman, Academy Nurse

Administration
Mrs A Yatally, HR Manager
Mrs J Colton, Registrar
Ms A Wszola, Finance Manager
Mr S Chhetri, Finance Assistant (Maternity Cover)
Ms E Burrell, Senior Administrator
Miss A Strang, Administrator
Mrs K Courtley, Executive Assistant to the Principal
Ms O Smith, Data and Examinations Manager
Miss E Hagan, Sixth Form Learning Mentor

Cover
Miss B Bakumba, Cover Supervisor Team Leader

Fundraising
Mrs L Hitchcock, Fundraising Manager

Reception
Mrs L Crutchley, Receptionist Administrator
Mr A Akanni, Front of House Security Officer

Student Services / Attendance
Ms K Brown, Student Services Manager & Attendance Officer
TBC, Student Services Manager & Pastoral Support Assistant

Library
Ms N Kempley, Librarian

IT Support 
Mr A Khalil, Network Manager
Mr A Sousa, Junior IT Technician

Site Services
Ms J Cousans, Corporate Services & Identity Manager
Mr J Silverman, Site Manager and Deputy Head of Year 9
Mr J Escobar, Site Maintenance Assistant
Mr H Arce-Legro, Site Maintenance Assistant
Mr F Vinueza, Janitor

Technicians
Miss J Walipitiya, Senior Science Technician
Miss L Akter, Science Technician
Miss M Toumi, Science Technician